تبلیغات
اورمیه دومین شهر بزرگ آذربایجان - جغرافیای طبیعی شهرستان اورمیه
اورمیه دومین شهر بزرگ آذربایجان
شهر اورمیه و نام آوران آن

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  • free counters

جغرافیای طبیعی شهرستان اورمیه

جغرافیای طبیعی شهرستان اورمیه

1- 1.  زمین شناسی

 

منطقه اورمیه از لحاظ زمین شناسی و رخساره ها دارای تنوع بسیار زیادی است.

تا جایی كه اكثر رخساره های دوران های مختلف زمین شناسی در این منطقه یافت می شود. رخساره های رسوبی منطقه از نظر تقسیم بندی در ساختارهای رسوبی البرز غربی قرار می گیرد. بیشتر نهشته های موجود در منطقه از نوع رسوبی بوده در عین حال شدت تغییرات ساختاری چون كوهزایی و گسل ممكن است دگرگونی های دینامیكی را در برخی از قسمتهای منطقه ایجاد كرده باشد . رخنمون بیشتر واحدهای رسوبی منطقه اورمیه مربوط به دوران دوم (‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژوراسیك)ودوران چهارم (كواترنر)زمین شناسی می باشد. جلگه اورمیه از رسوبات غنی رودهای اصلی این منطقه باراندوزچای،شهرچای،روضه چای و نازلوچای كه از قدیم الایام همه ساله به طور منظم در آن ترسیب كرده و می كنند پوشیده شده است و به همین جهت است كه جلگه اورمیه فعال ترین قطب كشاورزی آذربایجان به شمار می رود.

 

 

2.اقلیم

اقلیم شهرستان اورمیه متأثر از عرض جغرافیائی،ورزش،بادها،وجود دریاچه ی اورمیه،عبور جریانهای هوایی مرطوب مدیترانه ای،اقیانوسی و توده های سرد سیبری شمال و شمال شرقی ،توپوگرافر منطقه و جهت گیری ارتفاعاتو ارتفاع(1300 تا 3300 متر) است.دركل اورمیه دارای آب و هوای معتدل و سرد می باشد.

طبق آمار هواشناسی 46 ساله ایستگاه سینوپتیك اورمیه میانگین درجه حرارت سالانه ی شهرستان 5/11 درجه ی سانتیگراد بوده و حداكثر مطلق درجه حرارت ثبت شده در این دوره ی اماری 38 درجه سانتیگراد در ماههای تیر و مرداد و حداقل 8/22 در دی ماه بوده است.میانگین حداكثر دمای سالیانه 5/17 و میانگین حداقل آن4/5 درجه ی سانتیگراد ثبت شده است.تعداد بارندگی در طول سال حدود نود روز است و میانگین بارندگی سالانه در حدود 256 میلیمتر می باشد.میزان روزهای یخبندان 150-180 روز است و میانگین رطوبت نسبی 69 درصد بوده است(حداكثر رطوبت نسبی 78 درصد و حداقل 46 درصد می باشد).

3.بادهای محلی اورمیه

- قره یئل:این باد با جهت شمالی و جنوبی می وزد و از خوی گذشته و در اورمیه به باد سلماس(سلماس یئلی) معروف است.

- آغ یئل: این باد در جهت عكس باد شمال می وزد كه در منابع فارسی از آن به عنوان باد سفید یاد می شود.

- چن ( مه) یئلی:یا باد نسیم دریا كه به علت اختلاف فشار بین خشكی و دریاچه محسوس است و در طول روز جهت آن از سمت دریاچه به خشكی و در شب جهت آن از خشكی به دریاچه است.

گرد آورنده:ائلمان
برگرفته از كتاب نام اوران اورمیه


درباره وبلاگ

بنام خدا
وبلاگ حاضر بر آنست تا شهر اورمیه را با چهره واقعی آن به همه علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ آذربایجان بشناساند و مطالب آن از كتاب وزین نام آوران اورمیه اورمیه نوشته آقای علی بابایی نیولوئی و نیز برخی كتابهای معتر نوشته شده در این زمینه میباشد.به نوبه ی خود از تمامی زحمتكشان و حافظان فرهنگ و تاریخ و تمدن غنی مردم آذربایجان خصوصا شهر زیبای اورمیه سپاسگذاریم.
امید است مفید واقع شود.(خواهشمنیدم در صورت استفاده از مطالب وبلاگ منبع را ذكر نمایید)
ائلمان اورمو اوغلو و مارال اورمو
مدیر وبلاگ : ائلمان اورمو اوغلو ، مارال اورمو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان