تبلیغات
اورمیه دومین شهر بزرگ آذربایجان - آقازاده،میرزا حبیب الله ( نام آوران اورمیه )
اورمیه دومین شهر بزرگ آذربایجان
شهر اورمیه و نام آوران آن

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  • free counters

آقازاده،میرزا حبیب الله ( نام آوران اورمیه )

آقازاده،میرزا حبیب الله ( نام آوران اورمیه )

 (1339-1262هجری شمسی)


میرزا حبیب الله آقازاده فرزند آقا میرزا بیك ایمانلوی افشار و مادرش از طایفه ی گوندوزلو بود. وی از ارباب قلم و سیاست بوده كه درسال 1301 قمری در اورمیه متولد شده و پس از كسب علوم متداول به نهضت مشروطه خواهان پیوست .ودر سال 1328 قمری با عده ای از روشنفكران اورمیه از قبیل میرزا محمود غزنوی ، محمود اشراف زاده ، صادق زاده و موید زاده هیاتی به نام «نشر معارف»تشكیل داد ودر همین زمان بود كه مدیریت داخلی روزنامه ی فریاد را كه پس از آن به«فروردین» تغییر نام داد به عهده گرفت . این روزنامه پس از مدتی توقیف و نویسندگان آن از جمله حاج موید التجار، حاج محمد زهتاب،حاج ناظم قره باغی،میرزا علی عسگر آبادیو ابوطالب علیزاده كه همگی از روشنفكران بودند تحت تعقیب و آزار و اذیت قرار گرفتند . پس از ورودقوای روسیه به اورمیه شاد روان صادق الملك ریاست معارف اورمیه به دار آویخته شد و مرحوم غزنوی و اشراف زاده به اروپا رفتند و آقا زاده به كنسولگری عثمانی پناه برد و پس از مدتی به كمك حاكم وقت به تهران عزیمت و در آنجا خدمات مطبوعاتی و ملی را ادامه داد . او در سال 1336 قمری با دموكراتهای تبریز كه عضو كمیته ی مركزی آن بود با پانصد نفر فدایی به بندر شرفخانه حمله برد و این بندر را از دست بقیة السیف قوای تزاری پس گرفت وانبار آذوقه و مهمات آن را به تبریز فرستاد و مردم توانستند تا شش ماه با این مهمات شهر را اداره كنند و تا ورود ارتش عثمانی از پیشروی پطرس به صفحات خوی و توابع جلوگیری كنند.مرحوم آقازاده در سال 1307شمسی از طرف اهالی تبریز نماینده ی مجلس موسسان شد و روزنامه ی شاهین را در سال 1308 در تبریز منتشر كرد .

آقازاده در سال 1339 شمسی در تبریز فوت كرد و جنازه ی آن مرحوم در میان حزن و اندوه مردم در قبرستان طوبا ئیه به خاك سپرده شد. روحش شاد.

توضیح:روزنامه ی فروردین در سال 1329 قمری تاسیس و به طور هفتگی به زبان تركی منتشر می شده است.این روزنامه ارگان فرقه ی دموكرات اورمیه بوده و مندرجاتش عبارت از مظالم روسها در ایران بخصوص آذربایجان بوده است.(صدر هاشمی،محمد،جلد چهارم 1363،ص 70)

منابع:

كتاب نام اوران اورمیه ص 34

-نگاهی به آذربایجان غربی ،جلد دوم،ص 748

-اورمیه در گذر زمان،ص 799

-تذكره شبگرد،صص 7،8

- سرزمین زرتشت،ص 241

-مشاهیر علمی و فرهنگی آذربایجان غربی،صص 98-100

- بزرگان و سخن سرایان آذربایجان غربی ،صص329،328


گردآورنده در اینترنت:ائلمان اورمو اوغو و مارال اورمو

خواهشمند است در صورت استفاده از مطالب منبع را ذكر نمایید

درباره وبلاگ

بنام خدا
وبلاگ حاضر بر آنست تا شهر اورمیه را با چهره واقعی آن به همه علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ آذربایجان بشناساند و مطالب آن از كتاب وزین نام آوران اورمیه اورمیه نوشته آقای علی بابایی نیولوئی و نیز برخی كتابهای معتر نوشته شده در این زمینه میباشد.به نوبه ی خود از تمامی زحمتكشان و حافظان فرهنگ و تاریخ و تمدن غنی مردم آذربایجان خصوصا شهر زیبای اورمیه سپاسگذاریم.
امید است مفید واقع شود.(خواهشمنیدم در صورت استفاده از مطالب وبلاگ منبع را ذكر نمایید)
ائلمان اورمو اوغلو و مارال اورمو
مدیر وبلاگ : ائلمان اورمو اوغلو ، مارال اورمو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان