تبلیغات
اورمیه دومین شهر بزرگ آذربایجان - پیش در آمدی بر شهر اورمیه
اورمیه دومین شهر بزرگ آذربایجان
شهر اورمیه و نام آوران آن

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  • free counters

پیش در آمدی بر شهر اورمیه

پیش در آمدی بر شهر اورمیه


اورمیه و سوی های آن بستر تمد كورقانها است كه نشانه های آن در گستره ی مناطق ترك نشین از شش هزار سال پیش تاكنون بر جای مانده است.نمونه هایی از آثار این تمد كهن در كاوشهای سال 1379 به دست آمد كه بخشی از آنها عبارتند از مقابر عظیم سنگی با وسایل و اشیا زندگی تركان باستان بویژه آزها،كاس ها،مانناها و جز آن بود.

تپه ی باستانی «گؤی تپه» در اورمیه در بردارنده ی نشانه های تمدن گروه های باستانی تركان سومری است كه آثاری از فرهنگ باستانی آنان نظیر نقوش «قیل قمیش» و نقش «قوچ» در ان جا یافت شده است.

خود نام واژه ی «اورمیه» نیز،می دانیم ریشه ی تركی سومری دارد و در معنای «شهر آب مقدس» آمده است.

جغرافی نویسان،سده های اسلامی را سومین شهر بزرگ آذربایجان دانسته اند،آن را شهر زرتشت و زادگاه او نوشته اند و از حاصل خیزی و بازرگانی وسیع آن یاد كرده اند.

از سده ی سوم میلادی،از روزگاری كه اوغوزان با تركان بومی این شهر در آمیختند،اورمیه به دژی استوار و آباد بدل گشت.تركمانان و سپس ایل افشار بر آبادانی و نعمت آن افزودند.

در نهضت مشروطه،اورمیه، پس از تبریز،دومین كانون نهضت در آذربایجان بود و گرچه مصائب فراوانی از خودی و بیگانه دید و در 1325 ش.  چكمه های افسران شاهنشاهی جفا دید،در سال 1357 بالیدن گرفت و روزگار تیره و سیاه را پشت سر نهاد.

اوغوزان و پس از آنان تركمانان و افشاریان بر اورمیه نعمت حیات بخشیدند و شاید هم از این رو این مكان را دالنشاط نامیده اند.سرزمین صفی الدین اورموی ها و مشاهیر كباری چون چلبی اورموی،سفیر العارفین،ادیب الشعرا و جز آن كه قرن ها جولانگاه تركی نگاران و تركی سرایان مكاتب گوناگون اندیشه های پیشتاز هر عصر و زمان بود.

بر گرفته از كتاب نام آوران اورمیه

گردآورنده:ائلمان

درباره وبلاگ

بنام خدا
وبلاگ حاضر بر آنست تا شهر اورمیه را با چهره واقعی آن به همه علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ آذربایجان بشناساند و مطالب آن از كتاب وزین نام آوران اورمیه اورمیه نوشته آقای علی بابایی نیولوئی و نیز برخی كتابهای معتر نوشته شده در این زمینه میباشد.به نوبه ی خود از تمامی زحمتكشان و حافظان فرهنگ و تاریخ و تمدن غنی مردم آذربایجان خصوصا شهر زیبای اورمیه سپاسگذاریم.
امید است مفید واقع شود.(خواهشمنیدم در صورت استفاده از مطالب وبلاگ منبع را ذكر نمایید)
ائلمان اورمو اوغلو و مارال اورمو
مدیر وبلاگ : ائلمان اورمو اوغلو ، مارال اورمو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان